Návštěva NPR SOOS (2014)
V pátek, den po květnovém státním svátku, kdy nás čekal ve škole pouze jeden den, jsme se rozhodli navštívit Národní přírodní rezervaci SOOS, která je významnou přírodní památkou našeho regionu.
Chráněné území leží v Sooské pánvi, vytvořené mezi tektonickými zlomy, kde se na místě dnes již vyschlého jezera začala hromadit rašelina a slatina. Pánev byla zavalena křemičitým pískem. Do jezera v jedné části tryskala sladká voda a mísila se se slanou a vzniklo prostředí pro rozvoj řas rozsivek. Z jejich odumřelých schránek vznikla vrstva křemeliny mocná přes 6 metrů. Z hlubin vyvěrá spousta pramenů s velkým množstvím minerálních látek, ve kterých se nachází oxid uhličitý, který se dostává na povrch a v různě velkých kráterech probublává vodou a bahnem a vytváří mofety, které připomínají bahenní sopky. Křemelina nasycená solemi a minerály z pramenů je téměř bez vegetace.
Z fotek je patrné, že se dětem nejvíce líbily mofety, s jejich různě zbarveným okolím modrými a zelenými skalicemi se síranem železnatým. Zajímavé byly také vývěry s příměsí oxidu síry, které byly dětmi často diskutované. Nejzajímavěji zapůsobil poslední nejsilnější vývěr obsahující kyselinu síry, která po rozředění s vodou vytvořila silně agresivně zapáchající bublající vývěr.
Protože jsme SOOS navštívili v době deštivého počasí, bylo se na co dívat a exkurze byla zajímavá.
|